1. Ana Sayfa
  2. Eğitmenler

Gülay Sargın

Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü’nden 1969 yılında mezun oldu. Aynı yıl klasik bale eğitimini geliştirmek amacıyla İngiltere “Classical Ballet Cecchetti Method” eğitimi sınavlarını vererek evrensel geçerliliği olan Cecchetti diplomasını aldı. 1970 yılında Ankara Devlet Balesi’nde solist bale sanatçısı olarak göreve başlayan sanatçı, 1972-1973 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “Harkness Company”nin çalışmalarına katıldı. 1973-1987 yılları arasında Ankara Devlet Balesi’nde birçok eserde baş balerin olarak görev aldı. 1987 yılından sonra birçok eserde eğitmenlik ve eser çalıştırıcılığı yaptı. 1990-1991 yıllarında Anlara Devlet Balesi’nde Bale Baş Öğretmenliği görevini üstlendi. 1993 yılında katıldığı “Royal Academy of Dancing” programını başarıyla tamamlayarak Royal Academy öğretmenlik diplomasını aldı.

Gülay Sargın, 1991 yılından itibaren kurucusu olduğu Görsel Bale Kursu eğiticiliğini sürdürmekte olup günümüze kadar klasik bale sanat dalında birçok öğrenci yetiştirmiştir.

Arzu Dirin

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nden sınıf atlayarak 1990 yılında mezun olduktan sonra aynı yıl Rusya’nın St Petersburg sehrinde Vaganova Ballet Academy misafir öğrenci olarak bale eğitmenliği derslerine katıldı. Aynı yıl Fransa’da Festival de La Baule ve 1992 yılında ise Bulgaristan’da International Ballet Competition Varna’ya katıldı.

1995 yılında Japonya’nın Osaka sehrinde yapılan “Masako OHYA” bale yarışmasına davet edildi ve bu organizasyonda finallerde yarışma hakkını elde etti. 1996 Yılında Kültür Bakanlığı Yılın Başarılı Kadın Dansçısı Ödülünü 1995/1996 sezonundaki başarılı performansıyla elde etti. 1999 Yılında ise TOBAV tarafından verilen Yılın Başarılı Kadın Dansçısı Ödülünü 1998/1999 sanat sezonu performansıyla aldı. DİRİN bu süre içerisinde Almanya'nın bir cok kentinde, İtalya, İngiltere, İsviçre, Bulgaristan, Hong kong, Macaristan, Belçika, Yunanistan, Hırvatistan, Hollanda, Portekiz ve Kıbrıs'ta ülkemizi başarıyla temsil etti. Uwe Scholz, Andre Prokovsky, Valery Panov, Marcia Haydee, İsmael İvo, Melissa Hayden, Lynn Seymour, James Sutherland, Mauricio Wainrot, Robert Denvers, Krzysztof Pastor gibi dünyaca ünlü sanatçılarla ve ülkemizdeki birbirinden kıymetli koreograflarla calışma imkanı buldu. Uyuyan Güzel, Şımarık Kız, La Corseir, Kuğu Gölü, Fındıkkıran, Donkişot, Giselle, Üç Silahşörler, Budala, Anna Karanina, Kamelyalı Kadın, La Bayadere, Uçarcasına, Sevginin Bedeli, Konçerto, Bolero, Bethoven 7. Senfoni gibi birçok eserin başrolünde dans etti.

Arzu DİRİN Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde sahneye çıkmaya başladığı 1991 yılından itibaren sahnelenen bale eserlerinin hemen hepsinde baş rol dansçısı olarak görev aldı. 2006 yılında ünlü italyan koreograf Marco Cantolupo’nun Concerto isimli eserinde önce ülkemizde başarıyla dans ettikten sonra koreograf tarafından davet edilerek Compagnie Linga ile turneye çıktı. Bu turnede İtalya’nın üç ayrı sehrinde ve Almanya’nın Berlin sehrinde sahneye çıktı.

2014-2015 eğitim döneminde Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nde lisans öğrencilerine bale eğitimi veren Arzu DİRİN, halen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde bale eğitmeni olarak görev yapmaya devam etmektedir.